טל-אל קהילה בטבע

טיולים וטבע באיזור טל-אל

 | עדכון אחרון: 11/10/2016 13:33

 

 

תאור טופוגרפי
הישוב טל-אל ממוקם בחלקו הצפוני-מערבי של יער אחיהוד, המתוחם מצפון בנחל יצהר. זהו החלק הרחב של היער, המשתרע על פני למעלה מ- 8000 דונם לאורכה של שלוחה טופוגרפית היורדת בין נחל יצהר לבין נחל עכו, מהכתף הצפונית של בקעת בית-הכרם, דרך הר גמל וגולשת מטה עד עמק עכו. על גב שלוחה זו מתפתלת לה דרך נוף אשר נפרצה על-ידי קק"ל, לאורכה חניונים וממנה נשקפת תצפית מרהיבה לעבר גוש שגב, מפרץ חיפה, עכו, טל-אל, חוף הים וראש הנקרה.


תאור יערני
יער אחיהוד ניטע בשנות ה- 50, במסגרת עבודות יזומות ובהן לקחו חלק עולים ממושבי הסביבה (אחיהוד ועמקא). היער ניטע ברובו במינים שונים של עצי מחט: אורן ירושלמי וברוש מצוי.
גל שני של נטיעה - בשנות ה- 70. אז שולבו מיני אקליפטוס ומינים נוספים מחטניים כמו ברוש אריזוני, אורן ברוטיה, אורן גלעין, אורן כנארי, אורן מריטימה וכן עצים רחבי עלים כמו: כליל החורש, אלה ארץ ישראלית, חרוב וליבנה רפואי.

חידוש היער: בראשית שנות ה- 90, הותקפו האורנים בכנימת "איצריית האורן". הפגיעה בעצי האורן הירושלמים הוותיקים הייתה קשה, על-כן נכרתו וחודשו כ- 3000 דונם משטח היער. המין המוביל בנטיעה החדשה היה ה-"אורן ברוטיה" ולצידו מינים מחטניים אחרים. בחידוש היער הושם דגש על שילוב של עצי חורש ובוסתן בנטיעה מעורבת, או בכתמים נפרדים. בנוסף, שולב הצומח הטבעי הקיים בשטח כמו: אלת המסטיק, אלה א"י, אלון מצוי, קטלב, ליבנה רפואי וחרוב מצוי.

אחוז הקליטה הגבוה וההתפתחות המהירה והאיכותית של העצים בחלקות הנטיעה הצעירות הביאו לסגירת חופת היער, יצרו בתי גידול ומסתור והשיבו ליער מיני יונקים שנעלמו ממנו לפני שנים כמו: תנים, שועלים, דורבנים, קיפודים, חזירים, גיריות ונמיות. כמו כן התרבו העופות הדורסים, העורבנים, החוגלות וציפורי הסבך.

החורש הטבעי: בחלקו המזרחי והגבוה של היער (נ.ג. 242 מ') מגדל תצפית אחיהוד. ניתן להבחין בחורש טבעי מפותח, אשר לא היה קיים עד שנות הששים. האלונים התפתחו בעקבות השמירה הרצופה של יערני הקק"ל על השטח ובשל השבחת תנאי בית הגידול ביער האורנים.

בשנים האחרונות הועתקו ליעד אחיהוד למעלה מ- 1000 עצי חורש אשר נעקרו עקב עבודות פיתוח בדרכי הביטחון בגבול הלבנון. מסירותם וטיפולם של יערני קק"ל, אפשרו את קליטת העצים והשתלבותם ביער.


הממישק היערני
אחת המטרות של הקק"ל היא ליצור יערות מגוונים וברי קיימא. ביער אחיהוד אנו מנסים, בהצלחה, ליצור יער כזה. אנו משלבים בו ממשקים המתאימים לנופש, רווחה וקליטת הקהל, תוך שמירה על כרי פריחה ומיני צומח טבעי בשילוב עם יער נטע אדם, שילוב של רעיית בקר ועזים, ככלי להגנה בפני שריפות ולפתיחת החורש הטבעי וכמובן איכות סביבתית ונופית לישובים הממוקמים ביער ובסביבתו.
לתושבים ביישובי האיזור: טל-אל, אחיהוד, ג'דיידה-מכר וכפרי הסביבה, יכול לשמש יער אחיהוד כבסיס ומכנה משותף רחב לשיתוף פעולה וגשר ליחסים וקשרים טובים יותר בין ערבים ליהודים.


עזרו לנו לשמור על יער נקי ומטופח - הזהרו באש!


(תודות ליגאל יעקובי, תושב טל-אל ויערן גוש חניתה-מעלות)